KWARA STATE POLYTECHNIC, ILORIN
OFFICE OF THE DIRECTOR
DIRECTORATE OF STUDENTS’ SERVICES
LIST OF QUALIFIED ASPIRANTS FOR THE 2023/2024 INSTITUTES AND DEPARTMENTS ELECTION
NOTE: Only uploaded departments/institutes elections will be done online. Kindly visit the DSS office if "REMARK" column is empty or you have further enquiries.
SUG
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/ETM/FT/020 | OLORUNOJE, OLAMILEKAN DAMILOLA | Male | ESTATE MANAGEMENT | Kwara | Ilorin West | SUG - ASSISTANT GENERAL SECCRETARY | SUG Election | NQ |
2 | ODLND22BAM223 | RASAQ, ROKIBAT ABISOLA | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Oluyole | SUG - ASSISTANT GENERAL SECCRETARY | SUG Election | NQ |
3 | HND/22/ARC/FT/084 | ABDULSALAAM, RASHEED OBASANJO | Male | ARCHITECTURAL TECHNOLOGY | Oyo | Atiba | SUG - CLERK | SUG Election | QUALIFIED |
4 | HND/22/ETM/FT/066 | AFOLAYAN, MUBARAK ZUBAIR | Male | ESTATE MANAGEMENT | Kwara | Isin | SUG - CLERK | SUG Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/ETM/FT/178 | SANNI, HAMMED | Male | ESTATE MANAGEMENT | Kwara | Ilorin East | SUG - FINANCIAL SECRETARY | SUG Election | NQ |
6 | HND/22/BLD/FT/114 | LAWAL, TOHEEB ADETUNJI | Male | BUILDING TECHNOLOGY | Oyo | Ona Ara | SUG - FINANCIAL SECRETARY | SUG Election |
QUALIFIED |
7 | HND/22/SGI/FT/130 | ADEOYE, AYOBAMI LAWRENCE | Male | SURVEYING AND GEO-INFORMATICS | Kwara | Oke Ero | SUG - FINANCIAL SECRETARY | SUG Election | NQ |
8 | HND/22/ETM/FT/148 | HAMZAT, ASHABI . | Female | ESTATE MANAGEMENT | Oyo | Atiba | SUG - FINANCIAL SECRETARY | SUG Election | QUALIFIED |
9 | HND/22/BFN/FT/212 | LAWAL, KAUSARA TITILAYO | Female | BANKING AND FINANCE | Oyo | Olorunsogo | SUG - GENERAL SECRETARY | SUG Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/BAM/FT/1020 | ADENIYI, OMODOLAPO ADEWALE | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Ogun | Shagamu | SUG - GENERAL SECRETARY | SUG Election | QUALIFIED |
11 | HND/22/ACC/FT/041 | OWOLABI, FARUQ SULEIMAN | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin West | SUG - GENERAL SECRETARY | SUG Election | NQ |
12 | HND/22/PAD/FT/339 | RAJI, LUKMON OLAWALE | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | SUG - GENERAL SECRETARY | SUG Election | QUALIFIED |
13 | HND/22/MEC/FT/029 | AYOTUNDE, EMMANUEL KEHINDE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Ogbomosho North | SUG - PRESIDENT | SUG Election | QUALIFIED |
14 | ND/17/BLD/FT/037 | AZEEZ, SODIQ ALABI | Male | BUILDING TECHNOLOGY | Oyo | Oluyole | SUG - PRESIDENT | SUG Election | NQ |
15 | ND/21/PAD/PT/717 | HUSSEIN, Jamiu Biola | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | SUG - PRESIDENT | SUG Election | NQ |
16 | HND/22/MEC/FT/078 | USAMOT, RASAQ ALANI | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Irepodun | SUG - PRESIDENT | SUG Election | QUALIFIED |
17 | HND/22/MET/FT/036 | SAHEED, ABDULAFEEZ | Male | METALLURGICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | SUG - PRESIDENT | SUG Election | QUALIFIED |
18 | HND/22/MET/FT/013 | TITUS, praise ayobami | Male | METALLURGICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kogi | Yagba East | SUG - PRESIDENT | SUG Election | QUALIFIED |
19 | HND/22/EEE/FT/172 | YUSUF, MUHAMMADBASHIR ADISA | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | SUG - PRESIDENT | SUG Election | NQ |
20 | HND/22/MEC/FT/083 | AKINOSHO, SHERIFFDEEN AKINWALE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Ogun | Abeokuta North | SUG - PRO I | SUG Election | NQ |
21 | HND/22/EEE/FT/001 | AJIBOYE, SAMUEL OLAMIDE | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Irepodun | SUG - PRO I | SUG Election | QUALIFIED |
22 | HND/22/SLT/FT/678 | KOLAWOLE, TOHEEB | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Oyun | SUG - SOCIAL I | SUG Election | QUALIFIED |
23 | ND/22/BAM/PT/813 | EMMANUEL, Uche Emmanuel | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Abia | Bende | SUG - SOCIAL II | SUG Election | QUALIFIED |
24 | ND/22/PAD/PT/546 | AJIBOYE, SEKINAT AYOMIDE | Female | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | SUG - SOCIAL II | SUG Election | QUALIFIED |
25 | ND/22/CEC/PT/123 | ABUBAKAR, NUSRO OLUWADARASIMI | Female | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Asa | SUG - SOCIAL II | SUG Election | NQ |
26 | ODLND22ACC169 | OLADIMEJI, PHILIP ABEFE | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | SUG - SOCIAL II | SUG Election | QUALIFIED |
27 | HND/22/MAC/FT/793 | ADEYEMI, AISHAT ARINOLA | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Oyun | SUG - SPEAKER | SUG Election | QUALIFIED |
28 | HND/22/MAC/FT/524 | AROWOREYIN, NURUDEEN OLAMILEKAN | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin East | SUG - SPEAKER | SUG Election | QUALIFIED |
29 | HND/22/MKT/FT/104 | OLADOSU, LUKMAN AKOREDE | Male | MARKETING | Kwara | Oyun | SUG - SPORTS | SUG Election | QUALIFIED |
30 | HND/22/BAM/FT/983 | AJIBOLA, OLAMILEKAN MATHEW | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ekiti | SUG - SPORTS | SUG Election | QUALIFIED |
31 | HND/22/ACC/FT/766 | SULYMAN, SOLIHU MUHAMMED | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin East | SUG - SPORTS | SUG Election | QUALIFIED |
32 | HND/22/PAD/FT/020 | BASHIR, MALIK KELVIN | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kogi | Ajaokuta | SUG - SPORTS | SUG Election | QUALIFIED |
33 | HND/22/COM/FT/346 | AKINSEYE, OLUWASEUN FESTUS | Male | COMPUTER SCIENCE | Ondo | Ondo West | SUG - SPORTS II | SUG Election | QUALIFIED |
34 | HND/22/COM/FT/277 | ABDULKAREEM, BOLAJI OLATUNJI | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ifelodun | SUG - SPORTS II | SUG Election | NQ |
35 | ND/22/MCT/FT/015 | MUSTAPHA, ABDULLAHI OMOGBOLAHAN | Male | Mechatronics Engineering Technology | Kwara | Oyun | SUG - SPORTS II | SUG Election | NQ |
36 | ODLND22BAM496 | AWEDA, AMIRAT YETUNDE | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Irepodun | SUG - SPORTS II | SUG Election | NQ |
37 | HND/22/SLT/FT/617 | AFOLABI, ISAAC OLAMILEKAN | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | SUG - TREASURER | SUG Election | QUALIFIED |
38 | HND/22/STA/FT/128 | FASASI, DANIEL IBRAHIM | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ifelodun | SUG - TREASURER | SUG Election | QUALIFIED |
39 | ND/22/CEC/PT/043 | BANKOLE, ABDULROFIU OLAWALE | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Oke Ero | SUG - TREASURER | SUG Election | NQ |
40 | ND/22/SLT/PT/1694 | ADEBOLA, DANIEL AYOMIDE | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Ondo | Ose | SUG - VICE PRESIDENT | SUG Election | QUALIFIED |
41 | ND/22/SLT/FT/021 | ADEWOLE, Waliyu Opeyemi | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Osun | Odo Otin | SUG - VICE PRESIDENT | SUG Election | QUALIFIED |
42 | ND/22/SLT/FT/014 | SULEIMAN, AMINAT ARINOLA | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | SUG - VICE PRESIDENT | SUG Election | QUALIFIED |
43 | HND/22/OTM/FT/096 | ONIFADE, AZEEZ ADEWALE | Male | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Kwara | Ifelodun | SUG - WELFARE I | SUG Election | NQ |
44 | HND/22/OTM/FT/008 | MAHAMUD, KAMALDEEN MUHAMMED | Male | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Kwara | Ilorin South | SUG - WELFARE I | SUG Election | QUALIFIED |
45 | HND/22/OTM/FT/033 | JIMOH, MUNIRAH AYINKE | Female | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Kwara | Ifelodun | SUG - WELFARE I | SUG Election | QUALIFIED |
46 | ND/22/MCT/FT/014 | OYEWUMI, Abdullahi Al-maroof | Male | Mechatronics Engineering Technology | Oyo | Ogbomosho North | SUG - WELFARE II | SUG Election | NQ |
NAKSS
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/SLT/PT/025 | OYELEKE, AISHAT BUKOLA | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Offa | NAKSS - ASST.GEN.SECRETARY | NAKSS Election | QUALIFIED |
2 | HND/22/MNE/FT/031 | BELLO, SOFIYAT ABOLORE | Female | MINING ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Offa | NAKSS - AUDITOR GENERAL | NAKSS Election | QUALIFIED |
3 | HND/22/BFN/FT/054 | SADU, AMINAT AJOKE | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ifelodun | NAKSS - AUDITOR GENERAL | NAKSS Election | QUALIFIED |
4 | HND/22/BAM/FT/116 | ALAO, SHUKURAT ADENIKE | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | NAKSS - AUDITOR GENERAL | NAKSS Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/PAD/FT/751 | ABUBAKAR, HUSSAIN | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Edu | NAKSS - CHIF WHIP | NAKSS Election | QUALIFIED |
6 | HND/22/BFN/FT/664 | SULYMAN, RAFIU | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Moro | NAKSS - CHIF WHIP | NAKSS Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/CEC/FT/067 | GARBA, YUSUF OMOBOLAJI | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | NAKSS - CLERK | NAKSS Election | QUALIFIED |
8 | HND/22/MEC/FT/003 | JIMOH, RIDWAN OLAWALE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | NAKSS - DEPUTY SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
9 | ND/22/COM/PT/037 | OMOTUNDE, Abdulganiyu | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ifelodun | NAKSS - DEPUTY SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/SLT/FT/033 | ADEGBOYE, BARAKAT | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Offa | NAKSS - DEPUTY SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
11 | HND/21/CEC/FT/335 | ADEOLA, ADEBAYO SHOLA | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Isin | NAKSS - DEPUTY SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
12 | ND/22/MAC/PT/403 | ABDULRAHEEM, Ajoke Rodiat | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Offa | NAKSS - FINANCIAL SECRETARY | NAKSS Election | QUALIFIED |
13 | KPHNDFT2022_11644 | MASHOOD, IBRAHIM AYODEJI | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin South | NAKSS - FINANCIAL SECRETARY | NAKSS Election | NQ |
14 | HND/19/ACC/FT/233 | ABDULLAHI, IBRAHIM ADEYEMI | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin West | NAKSS - FINANCIAL SECRETARY | NAKSS Election | QUALIFIED |
15 | HND/22/CEC/FT/129 | SALISU, GAMBARI NYANS | Female | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | NAKSS - FINANCIAL SECRETARY | NAKSS Election | QUALIFIED |
16 | HND/22/BFN/FT/104 | ABDULRAUF, YUSUF AKANDE | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Moro | NAKSS - GENERAL SECRETARY | NAKSS Election | QUALIFIED |
17 | HND/22/PAD/FT/133 | ONI, OPEYEMI EMMANUEL | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ekiti | NAKSS - HONOURABLE | NAKSS Election | QUALIFIED |
18 | HND/22/CEC/FT/002 | ABDULRASAQ, MOSHOOD | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | NAKSS - INTERNAL AUDITOR | NAKSS Election | QUALIFIED |
19 | HND/22/ETM/FT/001 | JIMOH, KAYODE IBRAHIM | Male | ESTATE MANAGEMENT | Kwara | Ilorin East | NAKSS - INTERNAL AUDITOR | NAKSS Election | QUALIFIED |
20 | HND/22/PAD/FT/050 | SALAWUDEEN, SOFIU AYOMIDE | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Offa | NAKSS - PRESIDENT | NAKSS Election | QUALIFIED |
21 | HND/22/ETM/FT/114 | ADEYEMI, SULIYAT TOYIN | Female | ESTATE MANAGEMENT | Kwara | Isin | NAKSS - PRESIDENT | NAKSS Election | QUALIFIED |
22 | HND/22/MAC/FT/026 | GBADEYAN, Oluwatimileyin Olamilekan | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Oke Ero | NAKSS - PRESIDENT | NAKSS Election | QUALIFIED |
23 | HND/22/SLT/FT/364 | ADEYEMI, TAWAKALITU ADENIKE | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | NAKSS - PRO | NAKSS Election | QUALIFIED |
24 | HND/21/PAD/FT/1128 | MUSTAPHA, ABUBAKAR OLAYEMI | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Offa | NAKSS - PRO | NAKSS Election | QUALIFIED |
25 | HND/22/PAD/FT/220 | JIMOH, MUHAMMAD KAYODE | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Offa | NAKSS - PRO | NAKSS Election | QUALIFIED |
26 | HND/22/MAC/FT/1010 | SULAIMON, HALIMAT TEMITOPE | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | NAKSS - SOCIAL DIRECTOR | NAKSS Election | QUALIFIED |
27 | HND/22/STA/FT/022 | ABDULGANIYU, MEMUNAT AYIGORO | Female | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin West | NAKSS - SOCIAL DIRECTOR | NAKSS Election | QUALIFIED |
28 | ND/22/MAC/PT/620 | IBRAHIM, FRIDAUS | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | NAKSS - SOCIAL DIRECTOR II | NAKSS Election | QUALIFIED |
29 | ND/22/MAC/PT/110 | MUHAMMED, MARIDIYAT KEHINDE | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Offa | NAKSS - SOCIAL DIRECTOR II | NAKSS Election | QUALIFIED |
30 | ND/22/SLT/PT/011 | AKINADE, ZAINAB OYINDAMOLA | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Osun | Irewole | NAKSS - SOCIAL DIRECTOR II | NAKSS Election | NQ |
31 | ND/22/EEE/PT/062 | ADEBAYO, ABDULQUADRI ADEWUMI | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Offa | NAKSS - SOCIAL DIRECTOR II | NAKSS Election | QUALIFIED |
32 | HND/22/ACC/FT/371 | MUKHTAR, ABDULMATEEN AYOMIDE | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin South | NAKSS - SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
33 | HND/22/CEC/FT/102 | ISSA, ABDULKABIR OLANREWAJU | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | NAKSS - SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
34 | HND/22/ETM/FT/052 | ABUBAKAR, ABDULKADIR AWODI | Male | ESTATE MANAGEMENT | Kwara | Ilorin East | NAKSS - SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
35 | HND/22/ETM/FT/021 | LAWAL, ABDULKAREEM JIMOH | Male | ESTATE MANAGEMENT | Kwara | Ilorin East | NAKSS - SPEAKER | NAKSS Election | QUALIFIED |
36 | HND/22/MAC/FT/696 | USAMOT, NOSIRU ADEKUNLE | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | NAKSS - SPORT I | NAKSS Election | QUALIFIED |
37 | HND/22/PAD/FT/603 | JAJI, QUAM ADEKUNLE | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | NAKSS - SPORT I | NAKSS Election | QUALIFIED |
38 | ND/22/EEE/PT/215 | AJIBOYE, ABDULLAHI KOLAWOLE | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Isin | NAKSS - SPORT II | NAKSS Election | QUALIFIED |
39 | ND/22/MAC/PT/153 | ADURANIGBA, Suliyat Taiye | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | NAKSS - SPORT II | NAKSS Election | QUALIFIED |
40 | HND/22/MAC/FT/734 | KURANGA, SHERIFF | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Moro | NAKSS - TREASURER I | NAKSS Election | QUALIFIED |
41 | HND/22/BFN/FT/365 | SHAABA, ISIAQ | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Edu | NAKSS - TREASURER I | NAKSS Election | QUALIFIED |
42 | HND/22/BLD/FT/042 | ADEBAYO, YINKA MICHEAL | Male | BUILDING TECHNOLOGY | Kwara | Oyun | NAKSS - TREASURER I | NAKSS Election | QUALIFIED |
43 | ND/22/COM/PT/454 | ABUBAKAR, RUKAYAT JIMBA | Female | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin West | NAKSS - TREASURER II | NAKSS Election | QUALIFIED |
44 | ND/22/BAM/FT/179 | ADELEYE, ADEYINKA OLUWAROTIMI | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Oyun | NAKSS - TREASURER II | NAKSS Election | QUALIFIED |
45 | ODLND22BAM080 | ODEH, James Okpole | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Benue | Oju | NAKSS - VICE PRESIDENT SPECIAL | NAKSS Election | NQ |
46 | HND/22/BFN/FT/629 | AHMED, WASIU OLAYINKA | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ilorin South | NAKSS - VICE PRESIDENT ADMIN | NAKSS Election | QUALIFIED |
47 | HND/22/MAC/FT/063 | AMOO, QUDUS OLAMILEKAN | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Asa | NAKSS - VICE PRESIDENT ADMIN | NAKSS Election | QUALIFIED |
48 | HND/22/BFN/FT/241 | IBRAHIM, USMAN | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Edu | NAKSS - WELFARE I | NAKSS Election | QUALIFIED |
49 | HND/22/MEC/FT/032 | KAMILU, ABDULQUADIR | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Moro | NAKSS - WELFARE I | NAKSS Election | QUALIFIED |
50 | ND/22/MAC/PT/1286 | USMAN, ABDULLAHI AKOREDE | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin East | NAKSS - WELFARE II | NAKSS Election | QUALIFIED |
IAS
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | HND/22/STA/FT/053 | YUSUF, TAJUDEEN ODEBODE | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Oyo | Ori Ire | IAS-AUDITOR GEN | IAS Election | NQ |
2 | HND/22/SLT/FT/987 | ARABA, OLALEKAN EMMANUEL | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Ogun | Abeokuta South | IAS-GEN. SEC. | IAS Election | QUALIFIED |
3 | HND/21/SLT/FT/032 | AYINLA, ABDULQADIR OLUWATOYIN | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | IAS-PRESIDENT | IAS Election | NQ |
4 | HND/22/STA/FT/093 | AGBAJE, SULAIMON | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Irepodun | IAS-PRESIDENT | IAS Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/SLT/FT/055 | ELEWURO, GANIU ADEYEMI | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Lagos | Epe | IAS-PRO | IAS Election | QUALIFIED |
6 | HND/22/SLT/FT/310 | ADEGOKE, CHRISTIANA ITUNUOLUWA | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Oyun | IAS-SOCIAL DIRECTOR | IAS Election | NQ |
7 | HND/22/SLT/FT/041 | ABOLAJI, SUNDAY AYODEJI | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Oke Ero | IAS-SOCIAL DIRECTOR | IAS Election | NQ |
8 | HND/22/SLT/FT/188 | AYORINDE, SAMSON TEMITOPE | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Oke Ero | IAS-SOCIAL DIRECTOR | IAS Election | QUALIFIED |
9 | HND/22/STA/FT/060 | USMAN, MUHAMMED JAMIU | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin West | IAS-WELFARE | IAS Election | NQ |
IFMS
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | HND/22/BAM/FT/675 | ADELAKUN, AYOMIDE MOSES | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Ogbomosho North | FAMSSA-AUDITOR GEN | IFMS Election | Qualified |
2 | HND/22/BAM/FT/125 | MUSTAPHA, BASIRAH OPEYEMI | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | FAMSSA-CLERK | IFMS Election | Qualified |
3 | HND/22/MKT/FT/011 | ATOYEBI, ROFIAT ENIOLA | Male | MARKETING | Kwara | Irepodun | FAMSSA-FIN. SEC | IFMS Election | Qualified |
4 | HND/22/PAD/FT/571 | ADEBAYO, ISAIAH TESTIMONY | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ekiti | FAMSSA-GEN. SEC. | IFMS Election | Qualified |
5 | HND/22/PSM/FT/007 | ORIOWO, OLUWASEUN OLUWATOBI | Male | PROCUREMENT AND SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | Kwara | Isin | FAMSSA-PRESIDENT | IFMS Election | NQ |
6 | HND/22/BFN/FT/146 | SAKARIYAH, MUDASHIR | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Moro | FAMSSA-PRO | IFMS Election | Qualified |
7 | HND/22/ACC/FT/358 | OJEDIRAN, OLUWASAYO TOSIN | Male | ACCOUNTANCY | Oyo | Ogbomosho North | FAMSSA-SOCIAL I | IFMS Election | NQ |
8 | HND/22/ACC/FT/797 | MITI, DAMILOLA SAMUEL | Male | ACCOUNTANCY | Delta | Okpe | FAMSSA-SOCIAL I | IFMS Election | NQ |
9 | HND/22/ACC/FT/265 | OLAIBI, ELIZABETH ADERAYO | Female | ACCOUNTANCY | Ogun | Ipokia | FAMSSA-SOCIAL I | IFMS Election | Qualified |
10 | ODLND22PAD491 | OJO, Lucky Stephen | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Oyo | Ogo Oluwa | FAMSSA-SOCIAL I | IFMS Election | Qualified |
11 | HND/22/BFN/FT/429 | SAMUEL, PELUMI OLUWASEUN | Male | BANKING AND FINANCE | Ogun | Ado-Odo/Ota | FAMSSA-SPEAKER | IFMS Election | Qualified |
12 | HND/22/BFN/FT/019 | ADEWARA, KEHINDE MARY | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Oyun | FAMSSA-SPEAKER | IFMS Election | Qualified |
13 | HND/22/MKT/FT/077 | ABDULLAHI, ABDULRAHMAN OLAMILEKAN | Male | MARKETING | Kwara | Asa | FAMSSA-SPORT I | IFMS Election | Qualified |
14 | ND/22/ACC/PT/065 | SALIU, SODIQ AKINWALE | Male | ACCOUNTANCY | Osun | Iwo | FAMSSA-SPORT II | IFMS Election | Qualified |
15 | HND/22/ACC/FT/550 | SULAIMON, ABDULAZEEZ AYINDE | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | FAMSSA-TREASURER | IFMS Election | Qualified |
16 | ND/22/BAM/PT/712 | YAHYAH, Suleiman Abolaji | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Isin | FAMSSA-V. P | IFMS Election | Qualified |
17 | HND/22/PSM/FT/017 | KESHINRO, ABIODUN ESTHER | Female | PROCUREMENT AND SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | Ogun | Ifo | FAMSSA-WELFARE | IFMS Election | NQ |
IICT
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/MAC/FT/003 | ABIKOYE, Enoch Feranmi | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | IICT-AGS | IICT Election | Qualified |
2 | HND/22/OTM/FT/037 | ONI, OMONIKE REBECCA | Female | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Ekiti | Ekiti East | IICT-FINSEC | IICT Election | NQ |
3 | HND/22/OTM/FT/036 | ODEWOLE, OLAMIDE ANTHONIA | Female | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Kwara | Ekiti | IICT-GENSEC | IICT Election | Qualified |
4 | HND/22/OTM/FT/020 | MAKINDE, UTHMAN ADEBISI | Male | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Osun | Irewole | IICT-GENSEC | IICT Election | Qualified |
5 | HND/22/OTM/FT/072 | KAZEEM, SULAIMON OPEYEMI | Male | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Ondo | Owo | IICT-GENSEC | IICT Election | NQ |
6 | HND/22/MAC/FT/008 | OGUNDELE, LAJA | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ekiti | IICT-PRESIDENT | IICT Election | Qualified |
7 | HND/22/OTM/FT/010 | AYOADE, LAWAL OLAMIDE | Male | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Osun | Irewole | IICT - SOCIAL DIRECTOR | IICT Election | Qualified |
8 | ND/22/MAC/FT/123 | AROWOLO, WURAOLA OPEYEMI | Female | MASS COMMUNICATION | Ekiti | Ijero | IICT - SOCIAL DIRECTOR | IICT Election | Qualified |
9 | ND/22/COM/PT/061 | MAHMUD, MUZZAMIL ISHOLA | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Irepodun | IICT-SOCIALII | IICT Election | Qualified |
10 | ODLND22MAC139 | ADEYEMI, ABDULHAZEEM ADELODUN | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | IICT-SOCIALII | IICT Election | Qualified |
11 | HND/22/COM/FT/413 | MOSHOOD, NAFIU OLAITAN | Male | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Iseyin | IICT-SPEAKER | IICT Election | Qualified |
12 | HND/22/COM/FT/252 | ALADEIFA, KAYODE SULIAMON | Male | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Ido | IICT-SPEAKER | IICT Election | NQ |
13 | HND/22/COM/FT/411 | MAJOLAGBE, OLUWASEYI OLAMIDE | Male | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Ogbomosho North | IICT-SPORT | IICT Election | Qualified |
14 | ND/22/MAC/FT/256 | OLAYIWOLA, Ayomide Abdulmalik | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | IICT-SPORTII | IICT Election | NQ |
15 | ODLND22MAC614 | JAIYEOLA, WILLIAMS TOLULOPE | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | IICT-SPORTII | IICT Election | NQ |
16 | ND/22/MAC/PT/1470 | OLANIYAN, Opeyemi Aanuoluwapo | Male | MASS COMMUNICATION | Osun | Irewole | IICT-SPORTII | IICT Election | Qualified |
17 | HND/22/COM/FT/015 | BAKARE, VICTOR OLUWASHINA | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Moro | IICT-TREASURER | IICT Election | Qualified |
18 | HND/22/COM/FT/505 | RASHEED, MOSHOOD OLAMILEKAN | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin East | IICT-TREASURER | IICT Election | NQ |
19 | ND/22/COM/FT/006 | ADEPOJU, MICHEAL ADETOMIWA | Male | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Iwajowa | IICT-VP | IICT Election | Qualified |
20 | ND/22/COM/PT/418 | HUSSEIN, SULEIMAN ONORUOYIZA | Male | COMPUTER SCIENCE | Kogi | Adavi | IICT-VP | IICT Election | NQ |
21 | HND/22/MAC/FT/494 | AJAKAYE, SIKIRULLAHI MUBARAK | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | IICT-WELFARE | IICT Election | Qualified |
22 | ND/22/OTM/PT/022 | ADEYEMI, AMIRAT OMOTOYOSI | Female | OFFICE TECHNOLOGY AND MANAGEMENT | Kwara | Oyun | IICT-WELFAREII | IICT Election | NQ |
23 | ND/22/MAC/PT/1315 | LAWYER, JOY UKUJI | Female | MASS COMMUNICATION | Cross River | Obanliku | IICT-WELFAREII | IICT Election | NQ |
IOT
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | HND/22/EEE/FT/118 | OYEDEJI, ABDULKABIR FOLORUNSHO | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Offa | IOT-AUDITOR | IOT Election | NQ |
2 | HND/22/MEC/FT/210 | BAKER, KEHINDE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | IOT-CLERK | IOT Election | QUALIFIED |
3 | HND/22/MEC/FT/278 | OGUNNIYI, GABRIEL OLUMIDE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Osun | Boluwaduro | IOT-FIN. SEC. | IOT Election | QUALIFIED |
4 | HND/22/MNE/FT/042 | SANNI, ABDULRAHMAN OLASUNKANMI | Male | MINING ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin South | IOT-PRESIDENT | IOT Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/MNE/FT/040 | AGBADUN, AKANBI ASMOHU | Female | MINING ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | IOT-PRO | IOT Election | QUALIFIED |
6 | ND/22/WEC/FT/008 | SHAFFIHI, Arinola Hawau | Female | WELDING AND FABRICATION | Kwara | Ilorin West | IOT-SOCIAL | IOT Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/CEC/FT/099 | OLATEJU, QUADRI PRINCE | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Oyun | IOT-SOCIAL | IOT Election | QUALIFIED |
8 | HND/22/CEC/FT/023 | AFOLABI, OLUWATOBI SAMUEL | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | IOT-SPEAKER | IOT Election | QUALIFIED |
ACCOUNTANCY
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/ACC/PT/040 | YUSUF, Rodiat Olayinka | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin South | ACC-AGS | ACC Election | QUALIFIED |
2 | ND/22/ACC/PT/195 | LAWAL, ZAINAB AJOKE | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | ACC-AGS | ACC Election | NQ |
3 | ND/22/ACC/PT/263 | ABDULSALAM, MARIAM OLUWATOBI | Female | ACCOUNTANCY | Oyo | Oyo | ACC-AUDITOR II | ACC Election | QUALIFIED |
4 | ND/22/ACC/FT/014 | OLADOKUN, KAMALDEEN OLAWALE | Male | ACCOUNTANCY | Osun | Odo Otin | ACC-AUDITOR II | ACC Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/ACC/FT/068 | BABATUNDE, SHAFIHI OLAMILEKAN | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin West | ACC-CLERK | ACC Election | NQ |
6 | ND/22/ACC/PT/249 | ABDULKAREEM, sururat akorede | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin West | ACC-FIN.SEC II | ACC Election | NQ |
7 | HND/22/BAM/FT/179 | ADEGOKE, HASSAN TAIWO | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | ACC-FIN. SEC I | ACC Election | NQ |
8 | HND/22/ACC/FT/046 | BANKOLE, EMMANUEL OLAMILEKAN | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Oke Ero | ACC-FIN. SEC I | ACC Election | QUALIFIED |
9 | ND/22/ACC/FT/060 | ADEKANYE, Oluwatimilehin Racheal | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Irepodun | ACC-GEN. SEC. | ACC Election | NQ |
10 | HND/22/ACC/FT/425 | SULAIMAN, ROHEEMAH MONISOLA | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin West | ACC-GEN. SEC. | ACC Election | QUALIFIED |
11 | HND/22/ACC/FT/055 | USMAN, ABDULWASIU OLAMILEKAN | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | ACC-PRESIDENT | ACC Election | NQ |
12 | HND/22/ACC/FT/609 | KAREEM, FARUK ADENIYI | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | ACC-PRESIDENT | ACC Election | QUALIFIED |
13 | HND/22/ACC/FT/033 | TAJUDEEN, LAWAL OLAOSEBIKAN | Male | ACCOUNTANCY | Osun | Iwo | ACC-PRESIDENT | ACC Election | QUALIFIED |
14 | HND/22/ACC/FT/587 | ADEBAYO, AYOBAMI GBENGA | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Isin | ACC-PRO | ACC Election | QUALIFIED |
15 | HND/22/ACC/FT/226 | IMAM, ABDULLAHI ADEMOLA | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Oyun | ACC-PRO | ACC Election | NQ |
16 | HND/22/ACC/FT/168 | ABDULAZEEZ, AISHAT OLAJUMOKE | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Oyun | ACC-SOCIAL | ACC Election | QUALIFIED |
17 | ND/22/ACC/PT/146 | EZEKIEL, SAMUEL ENOCH | Male | ACCOUNTANCY | Akwa Ibom | Oruk Anam | ACC-SOCIAL II | ACC Election | NQ |
18 | ODLND22ACC129 | ADEBISI, VICTORIA ADEOLA | Female | ACCOUNTANCY | Osun | Ife South | ACC-SOCIAL II | ACC Election | QUALIFIED |
19 | ND/22/ACC/PT/048 | ASARUWA, Ajibola Muhsinah | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | ACC-SPEAKER | ACC Election | NQ |
20 | HND/22/ACC/FT/683 | ANIBIJUWON, HAFUSAT ABOLANLE | Female | ACCOUNTANCY | Osun | Ife Central | ACC-SPEAKER | ACC Election | QUALIFIED |
21 | ND/22/ACC/PT/159 | OLOSUN, HAMAD ALABI | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin West | ACC-SPORT | ACC Election | NQ |
22 | HND/22/ACC/FT/626 | AGBOOLA, FAROUK OLAWALE | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | ACC-SPORT | ACC Election | QUALIFIED |
23 | ODLND22BAM847 | BOLAJI, FAVOUR OLUWAPONMILE | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Egbeda | ACC-SPORT | ACC Election | NQ |
24 | ND/22/ACC/PT/231 | MICAH, Mercy Oluwabukola | Female | ACCOUNTANCY | Kogi | Yagba West | ACC-TREASURER | ACC Election | NQ |
25 | ND/19/ACC/FT/848 | ADEKUNLE, IBRAHIM OLAWALE | Male | ACCOUNTANCY | Oyo | Ibadan North | ACC-TREASURER | ACC Election | NQ |
26 | ND/22/ACC/FT/038 | JAMIU, MUYIDEEN AYOMIDE | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ifelodun | ACC-TREASURER | ACC Election | NQ |
27 | HND/22/ACC/FT/157 | JIMOH, AZEEZ ISHOLA | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Asa | ACC-TREASURER | ACC Election | QUALIFIED |
28 | ND/22/ACC/PT/301 | AMINULLAHI, ABDULLAHI AYOMIDE | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Edu | ACC-TREASURER | ACC Election | NQ |
29 | ODLND22ACC317 | YUSUF RUKAYAT | Female | ACCOUNTANCY | Osun | Olorunda | ACC-TREASURER | ACC Election | QUALIFIED |
30 | ND/22/ACC/FT/091 | ARIYO, FARUK OPEYEMI | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Asa | ACC-VP | ACC Election | QUALIFIED |
31 | ND/22/ACC/PT/068 | FATAI, RIDWAN OLUWADAMILARE | Male | ACCOUNTANCY | Ogun | Obafemi Owode | ACC-VP | ACC Election | QUALIFIED |
32 | ND/22/ACC/FT/047 | IBRAHIM, ABASS OLABANJI | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Moro | ACC-VP | ACC Election | QUALIFIED |
33 | ODLND22ACC293 | BALOGUN, Muhammad | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Ilorin East | ACC-VP | ACC Election | QUALIFIED |
34 | HND/22/ACC/FT/316 | SAKA, MONSURAT ANIKE | Female | ACCOUNTANCY | Kwara | Asa | ACC-WELFARE I | ACC Election | NQ |
35 | ND/22/ACC/PT/021 | ADEWOYE, Timileyin Emmanuel | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Irepodun | ACC-WELFARE II | ACC Election | QUALIFIED |
36 | ND/22/ACC/PT/256 | BALOGUN, BOLUWATIFE SULAIMAN | Male | ACCOUNTANCY | Kwara | Isin | ACC-WELFARE II | ACC Election | QUALIFIED |
37 | ODLND22BAM217 | SURAJUDEEN, Olalekan Abdulfatai | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Offa | ACC-WELFARE II | ACC Election | NQ |
BUSINESS ADMINISTRATION
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ODLND22BAM269 | OJEDIRAN, Anuoluwapo Toyin | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Afijio | BAM-AGS | BAM Election | Qualified |
2 | HND/22/BAM/FT/501 | ABDULFATAI, SALMAT EYITAYO | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | BAM-AGS | BAM Election | |
3 | ODLND22BAM144 | BABATUNDE, Oluwatosin Ayomide | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Ogun | Abeokuta South | BAM-AGS | BAM Election | NQ |
4 | HND/22/BAM/FT/218 | SALAUDEEN, AHMED ADESHINA | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin South | BAM-CLERK | BAM Election | NQ |
5 | HND/22/BAM/FT/531 | MUYIDEEN, IDRIS OLUWADAMILARE | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Osun | Irewole | BAM-CLERK | BAM Election | Qualified |
6 | HND/22/BAM/FT/223 | IBRAHIM, WASILAT ABIDEMI | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Atiba | BAM-FIN. SEC | BAM Election | Qualified |
7 | ND/22/BAM/PT/546 | ABDULLAHI, RUKAYAT TOYOSI | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | BAM-FIN. SEC | BAM Election | NQ |
8 | HND/22/BAM/FT/213 | MUSA, BARAKAT OMOWUNMI | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | BAM-GEN. SEC | BAM Election | Qualified |
9 | HND/22/BAM/FT/198 | IDAHOR, RUTH OMOSHO | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Edo | Igueben | BAM-GEN. SEC | BAM Election | Qualified |
10 | HND/22/BAM/FT/072 | SAIBU, SIKIRU FOLORUNSHO | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-PRESIDENT | BAM Election | Qualified |
11 | HND/22/BAM/FT/309 | ALABI, SHOLA JOHN | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ekiti | BAM-PRESIDENT | BAM Election | Qualified |
12 | HND/20/BAM/FT/1156 | ABUBAKAR, QUDUS ALAAYA | MALE | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | BAM-PRESIDENT | BAM Election | NQ |
13 | HND/22/BAM/FT/438 | OLAIYA, MUBARAK OLUWATOSIN | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | BAM-PRO | BAM Election | Qualified |
14 | HND/22/BAM/FT/308 | OKE, SAMUEL OLAOLUWA | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-PRO | BAM Election | Qualified |
15 | ND/22/BAM/PT/1023 | GBADAMOSI, Olayiwola Qudus | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | BAM-PRO II | BAM Election | Qualified |
16 | HND/22/BAM/FT/1071 | ABDULWASIU, ABDULAZEEZ OLAWALE | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Asa | BAM-SOCIAL | BAM Election | Qualified |
17 | HND/22/BAM/FT/140 | AKINOLA, KAOSARAT OYINDAMOLA | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Ona Ara | BAM-SOCIAL I | BAM Election | Qualified |
18 | HND/22/BAM/FT/929 | MIKAIL, DAUD ASAMU | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Atiba | BAM-SOCIAL I | BAM Election | Qualified |
19 | HND/20/BAM/FT/800 | ABIDOYE, ABDULRAZAQ OLADETIMI | MALE | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Irepodun | BAM-SOCIAL I | BAM Election | NQ |
20 | ND/22/BAM/PT/238 | ROTIMI, Blessing Tumise | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Oke Ero | BAM-SOCIAL II DEPT | BAM Election | NQ |
21 | ND/22/BAM/PT/731 | LIASU, BALIKIS ABIKE | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Lagos | Alimosho | BAM-SOCIAL II DEPT | BAM Election | NQ |
22 | ND/22/BAM/PT/809 | JIMOH, ADIJAT TEMITOPE | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Ogun | Ipokia | BAM-SOCIAL II DEPT | BAM Election | Qualified |
23 | ND/22/BAM/PT/012 | MUHAMMED, ABDULRAHEEM ADEIZA | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kogi | Okene | BAM-SOCIAL II DEPT | BAM Election | Qualified |
24 | ND/22/BAM/FT/009 | AJASA, HAMMED ISHOLA | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Ogun | Ado-Odo/Ota | BAM-SOCIAL II DEPT | BAM Election | Qualified |
25 | HND/22/BAM/FT/604 | JIMOH, IBRAHIM ABOLAJI | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-SPEAKER | BAM Election | Qualified |
26 | HND/22/BAM/FT/527 | MOSHOOD, JAMIU ATANDA | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Asa | BAM-SPORT DIRECTOR I | BAM Election | NQ |
27 | ND/22/BAM/FT/202 | OGUNDIPE, DAMILOLA OLAMIDE | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Ogun | Ijebu East | BAM-SPORT II | BAM Election | Qualified |
28 | ODLND22BAM081 | ADIE, SAMUEL UNIMKE | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Cross River | Obudu | BAM-SPORT II | BAM Election | Qualified |
29 | HND/22/BAM/FT/005 | NOIBI, WAHAB ABIODUN | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Lagos | Epe | BAM-TREASURER | BAM Election | NQ |
30 | HND/22/BAM/FT/231 | JIMOH, SULYMAN OLAREWAJU | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin South | BAM-TREASURER | BAM Election | Qualified |
31 | ODLND22BAM240 | ISMAILA, Ayinde Lukman | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Oyo | Saki West | BAM-VP | BAM Election | Qualified |
32 | ND/22/BAM/PT/910 | OLADIMEJI, Isaac Olamide | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-VP | BAM Election | NQ |
33 | ODLND22BAM408 | YUSUF, RIDWAN | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | BAM-VP | BAM Election | NQ |
34 | ND/22/BAM/PT/254 | ADEBAYO, Abeeb Adeshina | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-VP | BAM Election | Qualified |
35 | HND/22/BAM/FT/284 | ALABI, Anas Olamilekan | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-WELFARE | BAM Election | NQ |
36 | HND/22/BAM/FT/118 | KOLAWOLE, MARIAM OPEYEMI | Female | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-WELFARE | BAM Election | Qualified |
37 | HND/22/BAM/FT/319 | OWODUNNI, SOLIU AREMU | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-WELFARE | BAM Election | Qualified |
38 | ND/22/BAM/PT/874 | AJIBOYE, Oluwasemilore Francis | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Irepodun | BAM-WELFARE II | BAM Election | Qualified |
39 | ODLND22BAM822 | BANKOLE, Yusuf Olatunji | Male | BUSINESS ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | BAM-WELFARE II | BAM Election | NQ |
BANKING AND FINANCE
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | HND/22/BFN/FT/082 | AJIBADE, TAYO ADEJOKE | Female | BANKING AND FINANCE | Oyo | Surulere | BFN-ASST. GEN. SEC. | BFN Election | NQ |
2 | ND/22/BFN/FT/053 | OLADIPUPO, Toheeb Abiodun | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ifelodun | BFN-ASST. GEN. SEC. | BFN Election | NQ |
3 | ND/22/BFN/PT/008 | HUSSEIN, Khadijat | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Edu | BFN-AUDITOR | BFN Election | NQ |
4 | HND/22/BFN/FT/147 | YUSUF, BALIKIS | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ilorin West | BFN-AUDITOR | BFN Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/BFN/FT/036 | AREMU, DANIEL OLUWATOSIN | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Oke Ero | BFN-AUDITOR | BFN Election | NQ |
6 | HND/22/BFN/FT/053 | AKANBI, STEPHEN TAYO | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Moro | BFN-CLERK | BFN Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/BFN/FT/137 | BALOGUN, FUHAD GBOLAHAN | Male | BANKING AND FINANCE | Oyo | Ibadan North-East | BFN-GEN. SEC. | BFN Election | QUALIFIED |
8 | HND/22/BFN/FT/503 | ABDULKAREEM, DAUD | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Oyun | BFN-GEN. SEC. | BFN Election | NQ |
9 | HND/22/BFN/FT/266 | OLUWAJOBI, VICTORIA AYOMIDE | Female | BANKING AND FINANCE | Oyo | Ibadan North-East | BFN-PRESIDENT | BFN Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/BFN/FT/273 | ISIAKA, RASHEED OLAWALE | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Moro | BFN-PRESIDENT | BFN Election | QUALIFIED |
11 | HND/22/BFN/FT/549 | MOBOLOMOPE, USMAN OLAMILEKAN | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ifelodun | BFN-PRO | BFN Election | NQ |
12 | HND/22/BFN/FT/338 | IBRAHIM, FARUQ AJIDE | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ifelodun | BFN-PRO | BFN Election | QUALIFIED |
13 | HND/22/BFN/FT/452 | SHITTU, HABEEBULLAHI FEMI | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ilorin West | BFN-PRO | BFN Election | NQ |
14 | ND/22/BFN/FT/031 | TITCOMBE, Adetunji Moses | Male | BANKING AND FINANCE | Ogun | Abeokuta North | BFN-PRO | BFN Election | NQ |
15 | HND/22/BFN/FT/227 | OLANREWAJU, NAFISAT OMOWUNMI | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Offa | BFN-SOCIAL I | BFN Election | NQ |
16 | HND/22/BFN/FT/179 | OYEYEMI, MISTURAT OLAIDE | Female | BANKING AND FINANCE | Osun | Egbedore | BFN-SOCIAL I | BFN Election | QUALIFIED |
17 | HND/22/BFN/FT/500 | LAWANSON, ABISOLA OMOJOLADE | Female | BANKING AND FINANCE | Lagos | Lagos Island | BFN-SOCIAL I | BFN Election | QUALIFIED |
18 | HND/22/BFN/FT/064 | SAHEED, AMINAT IDOWU | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Moro | BFN-SOCIAL I | BFN Election | QUALIFIED |
19 | ND/22/BFN/PT/084 | ADEBAYO, Misirat Temitope | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ilorin East | BFN-SOCIAL DIRECTOR II | BFN Election | NQ |
20 | HND/22/BFN/FT/094 | ALIU, LATEEFAT YETUNDE | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Irepodun | BFN-SPEAKER | BFN Election | QUALIFIED |
21 | HND/22/BFN/FT/232 | ISIAKA, ABEEB OLAMILEKAN | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Asa | BFN-SPORT I | BFN Election | NQ |
22 | HND/22/BFN/FT/250 | ABDULRAHEEM, YUSSUF OLAREWAJU | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ifelodun | BFN-SPORT I | BFN Election | QUALIFIED |
23 | ND/22/BFN/FT/009 | SALAUDEEN, Abeeb Akinlolu | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ifelodun | BFN-SPORT II | BFN Election | NQ |
24 | ND/22/BFN/FT/076 | ABDULSALAM, Umar Olesin | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ilorin East | BFN-SPORT II | BFN Election | QUALIFIED |
25 | HND/22/BFN/FT/143 | FAJUYI, MOSES OLAOLUWA | Male | BANKING AND FINANCE | Ekiti | Ijero | BFN-TREASURER | BFN Election | QUALIFIED |
26 | HND/22/BFN/FT/402 | SHODIPE, MISTURA DAMILOLA | Female | BANKING AND FINANCE | Ogun | Remo North | BFN-TREASURER | BFN Election | NQ |
27 | ND/22/BFN/FT/065 | OJETUNDE, Babatunde Kayode | Male | BANKING AND FINANCE | Osun | Irewole | BFN-VICE PRESIDENT I | BFN Election | QUALIFIED |
28 | ND/22/BFN/PT/097 | DANIEL, FAVOUR OPEYEMI | Male | BANKING AND FINANCE | Osun | Odo Otin | BFN-VICE PRESIDENT I | BFN Election | NQ |
29 | ND/22/BFN/FT/019 | AKINTOMIDE, Olayinka Kazeem | Male | BANKING AND FINANCE | Ondo | Ile Oluji/Okeigbo | BFN-VICE PRESIDENT I | BFN Election | NQ |
30 | ND/22/BFN/PT/045 | ISIAQ, FASILAT OMOWUMI | Female | BANKING AND FINANCE | Kwara | Ifelodun | BFN-WELFARE II | BFN Election | NQ |
31 | HND/22/BFN/FT/487 | ADEGBOLA, QUADRI BABATUNDE | Male | BANKING AND FINANCE | Kwara | Moro | BFN-WELFARE II | BFN Election | QUALIFIED |
CIVIL ENGINEERING
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/CEC/FT/095 | BASHIR, Abdgafar Olamilekan | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Osun | Ede North | CEC-AGS | CEC Election | QUALIFIED |
2 | ND/22/CEC/FT/077 | ODEWALE, VICTOR OLAMILEKAN | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Irepodun | CEC-CLERK | CEC Election | |
3 | HND/22/CEC/FT/121 | ABUBAKAR, RUKAYAH YETUNDE | Female | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin South | CEC-FINSEC | CEC Election | QUALIFIED |
4 | HND/22/CEC/FT/011 | ABDULBAKI, SULAIMON OLUWAFEMI | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | CEC-FINSEC | CEC Election | |
5 | HND/22/CEC/FT/114 | ADESINA, MAAFUS ATANDA | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | CEC-GENSEC | CEC Election | QUALIFIED |
6 | HND/22/CEC/FT/004 | IBRAHIM, YUSUF OLAMIDE | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin South | CEC-PRESIDENT | CEC Election | |
7 | HND/22/CEC/FT/153 | IBRAHIM, MUHAMMED AWWAL | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | CEC-PRESIDENT | CEC Election | QUALIFIED |
8 | HND/22/CEC/FT/143 | TORIOLA, ABDULQADIR AKANJI | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | CEC-PRESIDENT | CEC Election | QUALIFIED |
9 | HND/22/CEC/FT/237 | ABUBAKAR, TIJANI MOSHOOD | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Asa | CEC-PRO | CEC Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/CEC/FT/160 | OLAJIDE, ABDULFAWAZ ADEDAYO | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Irepodun | CEC-SOCIAL | CEC Election | QUALIFIED |
11 | ND/22/CEC/FT/020 | AFOLABI, WASIU BAMIDELE | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Asa | CEC-SOCIAL II | CEC Election | QUALIFIED |
12 | ND/22/CEC/PT/041 | ALUKO, QUADRI BABATUNDE | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin South | CEC-SOCIAL II | CEC Election | QUALIFIED |
13 | ND/22/CEC/PT/249 | ABOLAJI, Adejoke Wasilat | Female | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Ogun | Abeokuta North | CEC-SOCIAL II | CEC Election | QUALIFIED |
14 | HND/22/CEC/FT/009 | SANUSI, SULYMAN OLAREWAJU | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Osun | Ede South | CEC-SPEAKER | CEC Election | QUALIFIED |
15 | HND/22/CEC/FT/156 | MUHAMMED, YUSSUF NDALIKALI | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Pategi | CEC-SPEAKER | CEC Election | QUALIFIED |
16 | ND/22/CEC/PT/028 | SULYMAN, MUAZUDEEN | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | CEC-SPORT | CEC Election | |
17 | HND/22/CEC/FT/185 | ISMAIL, ABDULQUDUS | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | CEC-SPORT | CEC Election | QUALIFIED |
18 | HND/22/CEC/FT/112 | ZAKARIYAHU, TAJUDEEN BOLAKALE | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | CEC-TREASURER | CEC Election | QUALIFIED |
19 | HND/22/CEC/FT/119 | ABDULLAHI, MUSTAPHA REMILEKUN | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | CEC-TREASURER | CEC Election | |
20 | ND/22/CEC/PT/258 | AJAGBE, MARVELOUS AYOMIDE | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Ogbomosho South | CEC-VP | CEC Election | |
21 | ND/22/CEC/FT/011 | BABAMALE, ABDULRAHAMAN ABDULAKEEM | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | CEC-VP | CEC Election | |
22 | ND/22/CEC/FT/003 | ADEWUMI, OLUWATOSIN ODUNAYO | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ekiti | CEC-VP | CEC Election | QUALIFIED |
23 | HND/22/CEC/FT/154 | ABDULSALAM, HABEEB BOLAJI | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Oke Ero | CEC-WELFARE | CEC Election | QUALIFIED |
24 | HND/22/CEC/FT/139 | AKINWALE, KAREEM OLALEKAN | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | CEC-WELFARE | CEC Election | QUALIFIED |
25 | ND/22/CEC/PT/016 | ABDULAZEEZ, KEHINDE ABDULGANIYU | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Ekiti | Moba | CEC-WELFARE II | CEC Election | |
26 | ND/22/CEC/PT/108 | AFOLABI, VICTOR OLUWADARASIMI | Male | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Ogbomosho South | CEC-WELFARE II | CEC Election | |
27 | ND/22/CEC/PT/081 | SHODIYA, TEMITAYO HANNAH | Female | CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY | Ogun | Abeokuta North | CEC-WELFARE II | CEC Election | QUALIFIED |
ELECTRICAL ELECTRONICS ENGINEERING
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | HND/22/EEE/FT/085 | BABATUNDE, ABDULAFEEZ | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | EEE-FINSEC | EEE Election | |
2 | ND/22/EEE/PT/063 | YUSUF, ABDULBASIT ABDULLAHI | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | EEE-GENSEC | EEE Election | |
3 | HND/22/EEE/FT/187 | ABDULAZEEZ, ABDULKUDUS | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | EEE-GENSEC | EEE Election | QUALIFIED |
4 | HND/22/EEE/FT/102 | KAZEEM, FAHEEDAT ABIOLA | Female | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | EEE-LIBRARIAN | EEE Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/EEE/FT/006 | FATOYE, EMMANUEL BLESSING | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ekiti | EEE-PRESIDENT | EEE Election | |
6 | HND/22/EEE/FT/164 | KAYODE, SALAHUDEEN | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | EEE-PRESIDENT | EEE Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/EEE/FT/049 | WAHAB, ADAM OLAWALE | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Asa | EEE-PRESIDENT | EEE Election | |
8 | HND/22/EEE/FT/238 | SHITTU, ADEDAYO JAMIU | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Oke Ero | EEE-PRO | EEE Election | |
9 | HND/22/EEE/FT/177 | RAJI, ISIAKA OLAWALE | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Oyun | EEE-PROJCORD | EEE Election | |
10 | HND/22/EEE/FT/162 | ABDULRAUF, ABDULLATEEF ALAFARA | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | EEE-PROJCORD | EEE Election | QUALIFIED | ||
11 | HND/22/EEE/FT/223 | ISIAQ, Adam | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | EEE-SPEAKER | EEE Election | QUALIFIED |
12 | ND/22/EEE/FT/090 | BALOGUN, Muyiwa Tobi | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | EEE-TREASURER | EEE Election | |
13 | ND/22/EEE/FT/048 | ADULEYE, EMMANUEL OLASUBOMI | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Ekiti | Ekiti South-West | EEE-VP | EEE Election | |
14 | HND/22/EEE/FT/184 | LAWAL, SHAKIRULLAHI OLAITAN | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | EEE-WELFARE | EEE Election | QUALIFIED |
15 | HND/22/EEE/FT/231 | HAMMAD, SHAZILI GATTA | Male | ELECTRICAL-ELECTRONICS ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | EEE-WELFARE | EEE Election |
MASS COMMUNICATION
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/MAC/PT/188 | OLALERE, AMINAT OLAITAN | Female | MASS COMMUNICATION | Oyo | Ibadan South-East | MAC-ASST.GEN. SEC | MAC Election | |
2 | ND/22/MAC/PT/793 | OLADIJI, BOLUWATIFE DEBORAH | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | MAC-ASST.GEN. SEC | MAC Election | QUALIFIED |
3 | HND/22/MAC/FT/564 | OLAIFA, EZEKIEL OWOLABI | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ekiti | MAC-AUDITOR GEN | MAC Election | QUALIFIED |
4 | ND/22/MAC/PT/1578 | OYELOWO, Damilare Samuel | Male | MASS COMMUNICATION | Osun | Boripe | MAC-CLERK | MAC Election | |
5 | ODLND22MAC823 | JOHN, STEPHEN SAMUEL | Male | MASS COMMUNICATION | Edo | Etsako East | MAC-FIN. SEC. | MAC Election | QUALIFIED |
6 | HND/22/MAC/FT/087 | OYINLOLA, ABDULLAHI ADETAYO | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | MAC-GEN. SEC. | MAC Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/MAC/FT/093 | AJAYI, PRAISE AYOOLA | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ekiti | MAC-GEN. SEC. | MAC Election | QUALIFIED |
8 | HND/22/MAC/FT/885 | OLADUNMOYE, OMOTAYO EMMANUEL | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | MAC-PRESIDENT | MAC Election | QUALIFIED |
9 | HND/22/MAC/FT/118 | HASSAN, MUHAMMED BABATUNDE | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Moro | MAC-PRESIDENT | MAC Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/MAC/FT/414 | JOSEPH, EBENEZER OLUWAFEMI | Male | MASS COMMUNICATION | Lagos | Lagos Island | MAC-PRO I | MAC Election | QUALIFIED |
11 | HND/22/MAC/FT/891 | ATOYEBI, JOHN IFEDAYO | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | MAC-PRO I | MAC Election | NQ |
12 | HND/22/MAC/FT/273 | OWOYEMI, SHERIFF OLADIMEJI | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Asa | MAC-PRO I | MAC Election | QUALIFIED |
13 | ND/22/MAC/PT/947 | ONIYE, TAOFEEQ KAYODE | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | MAC-PRO I | MAC Election | NQ |
14 | HND/22/MAC/FT/618 | SAKA, KAOSARAT IDOWU | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | MAC-SOCIAL DIRECTOR | MAC Election | QUALIFIED |
15 | HND/22/MAC/FT/641 | OYELERE, KHALID | Male | MASS COMMUNICATION | Osun | Odo Otin | MAC-SOCIAL DIRECTOR | MAC Election | QUALIFIED |
16 | HND/22/MAC/FT/593 | ADEGOKE, GANIYAT OPEYEMI | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Offa | MAC-SOCIAL DIRECTOR | MAC Election | NQ |
17 | HND/22/MAC/FT/421 | ADEYEYE, Mubaraq Temitope | Male | MASS COMMUNICATION | Osun | Odo Otin | MAC-SOCIAL DIRECTOR | MAC Election | NQ |
18 | ODLND22MAC141 | LAWAL, AISHAT ARAMIDE | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | MAC-SOCIAL II | MAC Election | QUALIFIED |
19 | ODLND22MAC011 | SAKARIYAU, JAMIU OYEWOLE | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Oke Ero | MAC-SPEAKER | MAC Election | NQ |
20 | HND/22/MAC/FT/027 | GANIYU, QUYUM OLALEKAN | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | MAC-SPEAKER | MAC Election | QUALIFIED |
21 | HND/22/MAC/FT/566 | ABDULSALAM, IDRIS AYODEJI | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | MAC-SPORT | MAC Election | QUALIFIED |
22 | ND/22/MAC/PT/1058 | YUSUF, MUHAMMED-AWAL OLAYINKA | Male | MASS COMMUNICATION | Oyo | Irepo | MAC-SPORT | MAC Election | QUALIFIED |
23 | ND/21/MAC/PT/764 | ADEBAYO, Mahammud Omotosho | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | MAC-SPORT | MAC Election | NQ |
24 | HND/22/MAC/FT/572 | YUSUF, SHERIFF ABIODUN | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | MAC-TREASURER | MAC Election | QUALIFIED |
25 | HND/22/MAC/FT/144 | IBRAHIM, HAMMED | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | MAC-TREASURER | MAC Election | QUALIFIED |
26 | ND/22/MAC/PT/1568 | AJADI, HABEEBULLAHI OMOTOSHO | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin South | MAC-V.P | MAC Election | NQ |
27 | ND/22/MAC/PT/1338 | JIMOH, ABDULQUDUS OLASUNKANMI | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Asa | MAC-V.P | MAC Election | QUALIFIED |
28 | ND/22/MAC/FT/088 | NURUDEEN, Fawaz Adeniyi | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ifelodun | MAC-V.P | MAC Election | NQ |
29 | ND/22/MAC/PT/683 | ADESINA, ASIMIYU ABIDEMI | Male | MASS COMMUNICATION | Osun | Odo Otin | MAC-V.P | MAC Election | M |
30 | ODLND22MAC056 | AJIBADE, ESTHER ADEBOLA | Female | MASS COMMUNICATION | Oyo | Surulere | MAC-WELFARE I | MAC Election | NQ |
31 | HND/22/MAC/FT/955 | ABDULSALAM, MISTURA TEMITOPE | Female | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | MAC-WELFARE I | MAC Election | NQ |
32 | HND/22/MAC/FT/1132 | ISSA, ABDULRASAQ TEMITOPE | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | MAC-WELFARE I | MAC Election | QUALIFIED |
33 | HND/22/MAC/FT/1011 | SARAFA, WALIYAT TAYO | Female | MASS COMMUNICATION | Osun | Iwo | MAC-WELFARE I | MAC Election | QUALIFIED |
34 | HND/22/MAC/FT/1177 | ZAKARIYAU, JAMIU AJIJOLA | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Moro | MAC-WELFARE I | MAC Election | NQ |
35 | HND/22/MAC/FT/470 | ABDULMUTOLIB, ABDULGANIYU | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Ilorin West | MAC-WELFARE I | MAC Election | NQ |
36 | ND/22/MAC/PT/564 | ALADELUSI, OYINDAMOLA DAMILOLA | Female | MASS COMMUNICATION | Ekiti | Ekiti South-West | MAC-WELFARE II | MAC Election | QUALIFIED |
37 | ND/22/MAC/PT/1218 | KAYODE, OLAMIDE OLUWAPELUMI | Male | MASS COMMUNICATION | Kwara | Isin | MAC-WELFARE II | MAC Election | NQ |
MECHANICAL ENGINEERING
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/MEC/PT/160 | OLAYEMI, IDRIS SUNDAY | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Asa | MEC-AGS | MEC Election | |
2 | HND/22/MEC/FT/052 | YUSUF, TESLIM OLADIMEJI | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Irepodun | MEC-AUDITOR | MEC Election | QUALIFIED |
3 | ND/22/MEC/PT/029 | SALAMI, IBRAHIM TITILOPE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Iseyin | MEC-CLERK | MEC Election | |
4 | HND/22/MEC/FT/002 | AJIDE, OLUWADAMILARE EBENEZER | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Isin | MEC-FIN. SEC. | MEC Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/MEC/FT/079 | IROKO, USMAN KAYODE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Lagos | Badagry | MEC-GEN. SEC | MEC Election | QUALIFIED |
6 | HND/22/MEC/FT/081 | SALAMI, TIRIMISIYU OLAYINKA | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Itesiwaju | MEC-PRESIDENT | MEC Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/MEC/FT/221 | SIMON, LUCKY | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Plateau | Langtang South | MEC-PRESIDENT | MEC Election | |
8 | HND/22/MEC/FT/020 | AKANBI, USMAN OLUWASEGUN | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | MEC-PRESIDENT | MEC Election | QUALIFIED |
9 | ND/22/MCT/FT/001 | KARATU, ABDULQUDUS OLAITAN | Male | Mechatronics Engineering Technology | Kwara | Ilorin West | MEC-PRESIDENT | MEC Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/MEC/FT/085 | ZAKARIYAU, FAIDAT ABIOLA | Female | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | MEC-PRO | MEC Election | QUALIFIED |
11 | HND/22/MEC/FT/071 | AJAGBE, AMINAT AYOMIDE | Female | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Lagelu | MEC-SOCIAL | MEC Election | QUALIFIED |
12 | ND/22/MEC/PT/046 | SULAIMAN, ZAINAB ENIOLA | Female | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ekiti | MEC-SOCIAL II | MEC Election | QUALIFIED |
13 | HND/22/MEC/FT/131 | FASASI, IBRAHIM TITILOPE | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Kajola | MEC-SPEAKER | MEC Election | QUALIFIED |
14 | HND/22/MEC/FT/130 | BAKARE, SHUAIB AYODEJI | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Oyo | Ido | MEC-SPORT | MEC Election | QUALIFIED |
15 | HND/22/MEC/FT/046 | ABDULGANIYU, ABDULRASHID OLA | Male | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | MEC-TREASURER | MEC Election | QUALIFIED |
16 | HND/22/MEC/FT/098 | AFOLAYAN, TAIYE VICTORIA | Female | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | MEC-TREASURER | MEC Election | |
17 | ND/22/MEC/FT/073 | AKINYEMI, Mary Damilola | Female | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Ogun | Ado-Odo/Ota | MEC-VP | MEC Election | |
18 | HND/22/MEC/FT/093 | ADENIRAN, OLUWATOMIWA GRACE | Female | MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY | Kwara | Irepodun | MEC-WELFARE | MEC Election | QUALIFIED |
MARKETING
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/MKT/FT/056 | AKINTOLA, Basit Folorunso | Male | MARKETING | Oyo | Iseyin | MKT-AGS | MKT Election | Qualified |
2 | HND/22/MKT/FT/076 | ONI, ADEDOLAPO ADEGBOYEGA | Male | MARKETING | Kwara | Oke Ero | MKT-CLERK | MKT Election | Qualified |
3 | HND/22/MKT/FT/135 | DAUD, MISBAHUDEEN HORLAREWAJU | Male | MARKETING | Kwara | Ifelodun | MKT-FIN. SEC. | MKT Election | Qualified |
4 | HND/22/MKT/FT/261 | ADEBOWALE, ABDULHAKEEM OLAMILEKAN | Male | MARKETING | Oyo | Ibadan South-West | MKT-GEN. SEC | MKT Election | Qualified |
5 | HND/22/MKT/FT/619 | BALOGUN, JOHNSON ADEBAYO | Male | MARKETING | Kwara | Asa | MKT-PRESIDENT | MKT Election | Qualified |
6 | HND/22/MKT/FT/648 | ABDULRASHEED, RIDWAN AYOBAMI | Male | MARKETING | Kwara | Ilorin East | MKT-PRESIDENT | MKT Election | Qualified |
7 | HND/22/MKT/FT/058 | KOLAWOLE, GOODNESS ANUOLUWAPO | Female | MARKETING | Kwara | Ekiti | MKT-PRO I | MKT Election | Qualified |
8 | HND/22/MKT/FT/017 | BELLO, AMINAT OLAMIDE | Female | MARKETING | Kwara | Ifelodun | MKT-SOCIAL | MKT Election | Qualified |
9 | ND/22/MKT/FT/047 | ABDULLATEEF, Ibrahim Olamide | Male | MARKETING | Oyo | Itesiwaju | MKT-SOCIAL II | MKT Election | Qualified |
10 | HND/22/MKT/FT/652 | IBRAHEEM, BALQEES OMODOLAPO | Female | MARKETING | Kwara | Irepodun | MKT-SPEAKER | MKT Election | Qualified |
11 | ND/22/MKT/FT/162 | ABDULRASAQ, AWWAL MOHAMMED | Male | MARKETING | Kwara | Ifelodun | MKT-SPEAKER | MKT Election | |
12 | ND/22/MKT/FT/113 | JIMOH, Akeju Sulyman | Male | MARKETING | Kwara | Ilorin West | MKT-V.P | MKT Election | |
13 | ND/22/MKT/FT/152 | JIMOH, Ayodeji Toheeb | Male | MARKETING | Kwara | Moro | MKT-V.P | MKT Election | Qualified |
14 | HND/22/MKT/FT/002 | ASHAOLU, YEMISI | Female | MARKETING | Kwara | Oke Ero | MKT-WELFARE I | MKT Election | Qualified |
15 | ND/22/MKT/FT/151 | SAMUEL, FEMI DOLAPO | Male | MARKETING | Lagos | Lagos Island | MKT-WELFARE II | MKT Election | Qualified |
COMPUTER SCIENCE (NACOSS)
S/N | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARKS |
1 | ND/22/COM/PT/308 | AMOO, KHADIJAT AMOKE | Female | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ifelodun | NACOSS-ASSISTANT GENERAL SECRETARY | NACOSS Election | Qualified |
2 | HND/22/COM/FT/247 | NURENI, BABATUNDE LAWAL | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin South | NACOSS-AUDITOR | NACOSS Election | Qualified |
3 | ND/22/COM/PT/150 | IDRIS, MUSA KAYODE | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin South | NACOSS-CLERK | NACOSS Election | Qualified |
4 | ND/22/COM/PT/008 | YUSUF, SALIMON OWOLABI | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin West | NACOSS-CLERK | NACOSS Election | |
5 | HND/22/COM/FT/347 | VICTOR, MICHEAL | Male | COMPUTER SCIENCE | Delta | Isoko South | NACOSS-FINANCIAL SECRETARY | NACOSS Election | Qualified |
6 | HND/22/COM/FT/116 | AKANDE, RIDWAN OLAMILEKAN | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin East | NACOSS-FINANCIAL SECRETARY | NACOSS Election | |
7 | HND/22/COM/FT/406 | ISHAQ, AYUBA | Male | COMPUTER SCIENCE | Osun | Osogbo | NACOSS-GENERAL SECRETARY | NACOSS Election | Qualified |
8 | HND/22/COM/FT/020 | IBRAHIM, YAHYA QUDUS | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Edu | NACOSS-PRESIDENT | NACOSS Election | Qualified |
9 | HND/22/COM/FT/005 | OLOWOOKERE, HABEEB ABIDEMI | Male | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Afijio | NACOSS-P.R.O | NACOSS Election | Qualified |
10 | HND/22/COM/FT/297 | FALOLA, TOSIN MARY | Female | COMPUTER SCIENCE | Osun | Ilesa West | NACOSS-SOCIAL DIRECTOR I | NACOSS Election | Qualified |
11 | HND/22/COM/FT/131 | OLOYIN, MUHAMMED ADEBAYO | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Asa | NACOSS-SOCIAL DIRECTOR I | NACOSS Election | |
12 | HND/22/COM/FT/243 | OLADOSU, MURITALA | Male | COMPUTER SCIENCE | Osun | Iwo | NACOSS-SOCIAL DIRECTOR I | NACOSS Election | Qualified |
13 | ND/22/MAC/PT/945 | TOPON, Abayomi Stephen | Male | MASS COMMUNICATION | Lagos | Ajeromi-Ifelodun | NACOSS-SOCIAL DIRECTOR II | NACOSS Election | |
14 | ND/22/COM/FT/112 | MUSA, DESMOND BOLUWATIFE | Male | COMPUTER SCIENCE | Ondo | Akoko North-East | NACOSS-SOCIAL DIRECTOR II | NACOSS Election | Qualified |
15 | HND/22/COM/FT/011 | WAHEED, BASIRU | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin West | NACOSS-SPEAKER | NACOSS Election | |
16 | HND/22/COM/FT/212 | ALAO, IBRAHIM OLAKUNLE | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ifelodun | NACOSS-SPEAKER | NACOSS Election | |
17 | HND/22/COM/FT/404 | SALAMI, ABDULRASHEED ABIODUN | Male | COMPUTER SCIENCE | Osun | Ejigbo | NACOSS-SPORT DIRECTOR I | NACOSS Election | Qualified |
18 | ND/22/COM/PT/450 | ADISA, Oluwatobi Sodiq | Male | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Lagelu | NACOSS-SPORT DIRECTOR II | NACOSS Election | Qualified |
19 | HND/22/COM/FT/050 | KAMORUDEEN, RUKAYAT OMOLOLA | Female | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Ido | NACOSS-TREASURER | NACOSS Election | Qualified |
20 | ND/22/COM/PT/301 | IBRAHIM, HALIMAT | Female | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Ilorin South | NACOSS-VICE PRESIDENT | NACOSS Election | Qualified |
21 | HND/22/COM/FT/169 | ALEEM, WALIAT OLUWAKEMI | Female | COMPUTER SCIENCE | Oyo | Ibadan North-West | NACOSS-WELFARE I | NACOSS Election | Qualified |
22 | ND/22/COM/FT/029 | ABDULLAHI, ALIYU BABADOKO | Male | COMPUTER SCIENCE | Kwara | Pategi | NACOSS-WELFARE II | NACOSS Election | Qualified |
PUBLIC ADMINISTRATION
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | HND/22/PAD/FT/015 | RAHEEM, IYONDA ABUBAKRI | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | PAD-AUDITOR | PAD Election | |
2 | HND/22/PAD/FT/009 | MUMINI, NAJEEM ABOLAJI | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | PAD-AUDITOR | PAD Election | QUALIFIED |
3 | ND/22/PAD/FT/021 | OLADEJO, Abiodun Faith | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Oyo | Ogbomosho North | PAD-AUDITOR II | PAD Election | |
4 | HND/22/PAD/FT/611 | LAWAL, RAHMAN ADEWALE | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ekiti | PAD-CLERK | PAD Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/PAD/FT/034 | AMUDA, JULIUS OLUWATOSIN | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | PAD-CLERK | PAD Election | |
6 | HND/22/PAD/FT/725 | AYINDE, JOSEPH ADEDAYO | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Ogun | Ijebu North | PAD-FIN.SEC. | PAD Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/PAD/FT/296 | AKINOLA, SAMUEL OLUWASEUN | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Irepodun | PAD-FIN.SEC. | PAD Election | |
8 | HND/22/PAD/FT/686 | IBRAHIM, ABDULWAHEED | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | PAD-GEN. SEC | PAD Election | |
9 | HND/22/PAD/FT/994 | MOSHOOD, AISHAH AYOTOMIWA | Female | PUBLIC ADMINISTRATION | Oyo | Atiba | PAD-GEN. SEC | PAD Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/PAD/FT/010 | OLASEHINDE, DAMILOLA GBENGA | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Oke Ero | PAD-HONOURABLE II | PAD Election | |
11 | HND/22/PAD/FT/605 | ABDULKAREEM, GANIYAT AGBEKE | Female | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin East | PAD-HONOURABLE II | PAD Election | QUALIFIED |
12 | ND/22/PAD/PT/002 | SANNI, GANIYU ABIOLA | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Ogun | Ado-Odo/Ota | PAD-HONOURABLE II | PAD Election | QUALIFIED |
13 | ODLND22PAD684 | OLANIYI, MICHAEL ABIODUN | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Oyo | Ona Ara | PAD-HONOURABLE II | PAD Election | QUALIFIED |
14 | HND/22/PAD/FT/072 | SAHEED, SODIQ ADELANI | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Irepodun | PAD-HONOURABLE II | PAD Election | |
15 | HND/22/PAD/FT/433 | OLADELE, DANIEL OLUWATOBI | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Ogun | Egbado South | PAD-PRESIDENT | PAD Election | |
16 | HND/22/PAD/FT/335 | AYODELE, SAHEED OLAYINKA | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | PAD-PRESIDENT | PAD Election | QUALIFIED |
17 | HND/22/PAD/FT/812 | OLADIJI, FATIU AYINDE | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | PAD-PRESIDENT | PAD Election | |
18 | HND/22/PAD/FT/620 | ALIYU, ABDULQUADIR ADEBISI | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Oyun | PAD-PRO | PAD Election | QUALIFIED |
19 | ODLND22PAD811 | LUKMAN, Olamilekan Saadudeen | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | PAD-PRO | PAD Election | QUALIFIED |
20 | HND/22/PAD/FT/673 | AJAO, ABIONA MUTIAT | Female | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Irepodun | PAD-SOCIAL | PAD Election | QUALIFIED |
21 | ND/22/PAD/FT/137 | AKINBODE, AKINWUNMI JOSHUA | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Ondo | Ilaje | PAD-SOCIAL II | PAD Election | QUALIFIED |
22 | HND/22/PAD/FT/001 | MURITALA, SAKIRU OLANREWAJU | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Oyo | Ogbomosho South | PAD-SPEAKER | PAD Election | |
23 | HND/22/PAD/FT/286 | OLEJAH, INNOCENT OWOHO | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Cross River | Yala | PAD-SPEAKER | PAD Election | QUALIFIED |
24 | HND/22/PAD/FT/137 | ISHOLA, ISA OLOLADE | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Lagos | Kosofe | PAD-SPORT I | PAD Election | QUALIFIED |
25 | ND/22/PAD/PT/226 | TIJANI, TAIWO OYINDAMOLA | Female | PUBLIC ADMINISTRATION | Ogun | Yewa South | PAD-SPORT II | PAD Election | QUALIFIED |
26 | ODLND22PAD610 | QUADRI, Akorede Abeje | Female | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | PAD-TREASURER II | PAD Election | QUALIFIED |
27 | ND/22/PAD/PT/128 | HASSAN, ABDULRASHEED | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin West | PAD-VP | PAD Election | QUALIFIED |
28 | HND/22/PAD/FT/057 | ALAYOKU, OPEYEMI MARTINS | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin East | PAD-VP | PAD Election | |
29 | HND/22/PAD/FT/1048 | ADEJUMO, ZAINAB AMOKE | Female | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Oyun | PAD-WELFARE 1 | PAD Election | QUALIFIED |
30 | HND/22/PAD/FT/183 | ISA, ABDULGAFAR OLAMILEKAN | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ilorin East | PAD-WELFARE 1 | PAD Election | |
31 | HND/22/PAD/FT/371 | ADEJUMO, VICTOR EYITAYO | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Oyun | PAD-WELFARE 1 | PAD Election | |
32 | HND/22/PAD/FT/502 | ADEYEMI, SHOLA ADEOLA | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ekiti | PAD-WELFARE 1 | PAD Election | |
33 | HND/22/PAD/FT/228 | BUSARI, ABDULLAHI ADEBAYO | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Kwara | Ifelodun | PAD-WELFARE 1 | PAD Election | QUALIFIED |
34 | ND/22/PAD/PT/705 | AROWOSHOLA, ABOLAJI OLUFOWOBI | Male | PUBLIC ADMINISTRATION | Oyo | Egbeda | PAD-WELFARE II | PAD Election | QUALIFIED |
STATISTICS
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/STA/PT/001 | BAKARE, AISHAT OLABISI | Female | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Oke Ero | STA-AGS | STA Election | |
2 | HND/22/STA/FT/096 | DAUDA, MARIAM OMOWUMI | Female | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin East | STA-AUDITOR II | STA Election | |
3 | HND/22/STA/FT/047 | ABDULMUMEEN, ISLAMIYAT ADEYI | Female | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin West | STA-CLERK | STA Election | |
4 | HND/22/STA/FT/141 | AFOLAYAN, ABDULHAKEEM | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Isin | STA-FIN. SEC | STA Election | |
5 | HND/22/STA/FT/138 | ABEGUNDE, EMMANUEL TUMININU | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Oke Ero | STA-GEN. SEC | STA Election | |
6 | HND/22/STA/FT/010 | ADAM, SAHEED | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin West | STA-PRESIDENT | STA Election | |
7 | HND/22/STA/FT/113 | MALEEQ, FARUQ MAYOWA | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ifelodun | STA-SOCIAL | STA Election | |
8 | HND/22/STA/FT/124 | AROSANYIN, SEGUN LUCKY | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kogi | Yagba West | STA-SOCIAL | STA Election | QUALIFIED |
9 | HND/22/STA/FT/009 | OSHINSANLU, MICHAEL KOLADE | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Ogun | Odogbolu | STA-SPEAKER | STA Election | |
10 | HND/22/STA/FT/059 | ISMAIL, ABDULBASIT OLAYIWOLA | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin West | STA-SPORT | STA Election | |
11 | HND/22/STA/FT/046 | ABDULWAHAB, OLAITAN FATIMOH | Female | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin West | STA-TREASURER | STA Election | QUALIFIED |
12 | ND/22/STA/PT/005 | ALAJE, Roqeeb Oluwaseyi | Male | STATISTICS AND MATHEMATICS | Kwara | Ilorin East | STA-VP | STA Election |
SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY
S/NO | MATRIC | NAME | SEX | PROGRAMME | STATE | LGA | POST | ELECTION TYPE | REMARK |
1 | ND/22/SLT/FT/093 | OKEOWO, Tobiloba Damilola | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Oke Ero | SLT-AGS | SLT Election | QUALIFIED |
2 | HND/22/SLT/FT/528 | ADESOYE, OLUWAFUNKE FIYINFOLUWA | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Oyun | SLT-FIN. SEC | SLT Election | QUALIFIED |
3 | ND/22/SLT/FT/192 | SHUAIB, MISTURAH OPEYEMI | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | SLT-FIN. SEC. II | SLT Election | NQ |
4 | HND/22/SLT/FT/909 | ENITAN, OLUWATOMIWA JAMES | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Ogun | Ado-Odo/Ota | SLT-GEN. SEC | SLT Election | QUALIFIED |
5 | HND/22/SLT/FT/680 | ADEBAYO, IBRAHIM ADELEKE | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Oyo | Ibadan North-West | SLT-GEN. SEC | SLT Election | NQ |
6 | HND/22/SLT/FT/428 | OGUNDEJI, AYOMIDE FLORENCE | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Oyo | Ibadan South-East | SLT-HON. SPEAKER | SLT Election | QUALIFIED |
7 | HND/22/SLT/FT/718 | MUSA, KOZEEM SHEKO | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Baruten | SLT-PRESIDENT | SLT Election | QUALIFIED |
8 | HND/22/SLT/FT/944 | SAKA, QASIM | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin West | SLT-PRESIDENT | SLT Election | QUALIFIED |
9 | HND/22/SLT/FT/628 | IDRIS, LATEEF OLAMILEKAN | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | SLT-PRESIDENT | SLT Election | QUALIFIED |
10 | HND/22/SLT/FT/309 | OYEDELE, SEKINAT OLAJUMOKE | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Ogun | Odeda | SLT-PRO | SLT Election | QUALIFIED | |
11 | HND/22/SLT/FT/161 | AJIBOYE, DAMILARE JAMES | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Isin | SLT-PRO | SLT Election | NQ |
12 | HND/21/SLT/FT/174 | OLAREWAJU, ABDULKABIR | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin East | SLT-SOCIAL 1 | SLT Election | NQ |
13 | HND/22/SLT/FT/957 | ADEYEMO, SODIQ ARIYO | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | SLT-SOCIAL 1 | SLT Election | QUALIFIED |
14 | ND/22/SLT/PT/528 | AKANBI, FAIDAT TEMITOPE | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ilorin South | SLT-SOCIAL II | SLT Election | QUALIFIED |
15 | HND/22/SLT/FT/408 | KOLAWOLE, TOLULOPE MICHEAL | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ekiti | SLT-SPORT II | SLT Election | QUALIFIED |
16 | HND/22/SLT/FT/679 | OLABANJI, ADETOLA DENNIS | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | SLT-SPORT II | SLT Election | QUALIFIED |
17 | ND/22/SLT/PT/1418 | OMOTOSHO, justina olajuwon | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kogi | Yagba East | SLT-TREASURER | SLT Election | QUALIFIED |
18 | ND/22/SLT/PT/238 | OLUSOLA, BOLUWATIFE VICTORIA | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Isin | SLT-V.P | SLT Election | QUALIFIED |
19 | HND/22/SLT/FT/952 | ADEDEJI, MUSA ADEWALE | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Oyo | Ibarapa East | SLT-WELFARE I | SLT Election | QUALIFIED |
20 | HND/22/SLT/FT/982 | SALAHUDEEN, FATIMOH ANIKE | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | SLT-WELFARE I | SLT Election | NQ |
21 | ND/22/SLT/PT/1009 | AROWOSAYE, Abidemi Qowiy | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | SLT-WELFARE II | SLT Election | QUALIFIED |
22 | ND/22/SLT/PT/1630 | AZEEZ, Roshidah Opeyemi | Female | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Oyo | Atiba | SLT-WELFARE II | SLT Election | QUALIFIED |
23 | ND/22/SLT/PT/1106 | ADEKOYA, OPEYEMI ORIYOMI | Male | SCIENCE LABORATORY TECHNOLOGY | Kwara | Ifelodun | SLT-WELFARE II | SLT Election | QUALIFIED |